کنکور زیست شناسی تبریزتغییر روند سوالات زیست شناسی کنکور92 |

تغییر روند سوالات زیست شناسی کنکور۹۲ - کنکور زیست شناسی تبریز

کنکور،کنکور زیست شناسی،آموزش مفهومی،تکنیکی،نموداری زیست شناسی،آزمون های زیست شناسی،جزوات زیست شناسی، درسنامه های زیست شناسی، اخبار کنکور، روش های مطالعه دروس بویژه زیست شناسی، معرفنی منابع زیست شناسی

تغییر روند سوالات زیست شناسی کنکور۹۲

دوستان عزیز سلام

بعد از برگزاری آزمون سراسری ۹۲ و تحلیل دقیق و ارزیابی سطح دشواری آزمون توسط همکاران و اساتید بسیار خوب مان در کانون ،  یکباره دیگر  اما با دید ظریف تر به تغییر بنیادی در روند بعضی تست های آزمون سراسری ۹۲ می پردازیم به خصوص تست های تعمیمی و سعی خواهیم کرد در این مقاله و مقاله های دیگر ، آزمون سراسری ۹۲ را از لحاظ ابعاد فنی و حرفه ای تحلیل کنیم.

تعریف سوالات تعمیمی : سوالات تعمیمی به سوالاتی گفته می شود که پاسخ آن عیناً از خط کتاب قابل برداشت نیست و به عبارتی در هیچ بخش از کتاب اطلاعات دانشی از آن وجود ندارد. هدف این تیپ تست ها سنجش دقیق یک دانش آموز خلاق و با هوش از یک دانش آموز سخت کوش و در عین حال مقلد است!(تقلید از روش های حل تستی توسط دیگران بدون ابتکار عمل از خود). به عنوان مثال در آزمون های گذشته یک دانش آموز با ضریب هوشی نسبتاً خوب می توانست با پشت کار فراوان و بهره گیری از تکنیک های تستی ، یک دانش آموز خلاق را شکست دهد چراکه تست های ادوار گذشته بر مبنای دانشی ، مقایسه ای و مفهومی طراحی می شد. اما با ورود تست های تعمیمی به آزمون های سراسری تفاوت بین دانش آموزان خلاق با دانش آموزان سخت کوش  که فاقد ابتکار عمل هستند مشخص می گردد. اما فرق تست های دانشی ، مقایسه ای و مفهومی با تست های تعمیمی چیست ؟ کافی است به این تکامل تست در ارتباط با عنبیه چشم توجه کنید تا منظورمان را بهتر متوجه شوید:

تست دانشی :در کدامیک ماهیچه های صاف وجود دارد ؟(سراسری ۸۲)

۱)قرنیه                          ۲)صلبیه                                        ۳) شبکیه                                   ۴)عنبیه

خوب شاید از خود بپرسید چقدر این تست آسان بوده و پاسخ آن گزینه ۴ یعنی عنبیه می شود ما هم با شما موافقیم چون این تست یک تست دانشی بوده و مستقیماً از خط کتاب قابل برداشت است.

تست مقایسه ای :کدام عبارت صحیح است؟ (سراسری ۹۱ )

۱) عنبیه بخشی از مشیمیه است که در مجاورت زجاجیه قرار دارد.

۲) عنبیه به واسطه‌ی عضلات خود قطر عدسی را تغییر می‌‌دهد.

۳) عدسی چشم در هنگام دیدن اشیای دور، نازک تر و کشیده تر می‌‌شود.

۴) قرنیه‌ی چشم مواد دفعی خود را به مویرگ‌های زجاجیه منتقل می‌‌کند.

حال اگر به تست بالا دقت کرده باشید متوجه می شوید عنبیه با سایر اجزای چشم مقایسه شده و اگر با آناتومی چشم آشنایی داشته باشید متوجه خواهید شد که موارد ۱ و ۲ در ارتباط با عنبیه نادرست اند.

تست مفهومی : در یک فرد سالم . . . (سراسری ۹۱ خارج)

۱) بخش رنگین جلوی چشم فاقد سلول‎های منقبض شونده است.

۲) ماهیچه‎های موجود در مردمک، مسئول تغییر قطر مردمک   می‏باشند.

۳) حساسیت سلول‎های استوانه‏ایی شبکیه نسبت به نور، بسیار زیاد است.

۴) بین شدت نور و تحریک گیرنده‎های مخروطی، رابطه‎ی عکس وجود دارد.

در این تست دیگر اسمی از عنبیه مطرح نمی شود! خروج تست از حالت دانشی به حالت مفهومی! به عبارت دیگر گزینه های ۱ و ۲ باز هم در ارتباط با عنبیه اند اما هیچ اشاره مستقیمی از کلمه عنبیه ارائه نمی شود شما با خواندن گزینه ها ، خود باید به این موضوع پی ببرید و از همه مهم تر مفهوم گزینه ۲ است که بسیاری از دانش آموزان این گزینه را به عنوان پاسخ انتخاب می کنند و متاسفانه مفهوم این مسئله را در کتاب متوجه نشدند که ماهیچه های عنبیه ، دور مردمک اند نه در مردمک!

 

تست تعمیمی :چند مورد جمله‌ی زیر را به طور صحیحی تکمیل می‌کند؟ (سراسری ۹۲ )

به طور معمول، در یک فرد، عنبیه …

الف- در تولید و ذخیره‌ی انرژی نقش دارد.       ب- در تحریک گیرنده‌های نوری نقش دارد.

ج- به واسطه‌ی عضلات خود قطر عدسی را تغییر می‌دهد. د- بخشی از مشیمیه است که در پشت عدسی قرار دارد.

۱۸۲

۱) ۱                          ۲) ۲                        ۳) ۳                        ۴) ۴

  شاید با دیدن این تست ، همانند دواطلبین عزیز در کنکور ۹۲  کمی جاخورده باشید! بله این همان تست تعمیمی است حال باید خلاقیت خود را در پاسخ به این تست نشان دهید. باید با استدلال قوی گزینه ها را بررسی و در مدت زمان حدود ۴۲ ثانیه (زمان استاندارد برای پاسخ به هر تست زیست) به پاسخ برسید. آیا شما این خلاقیت را دارید که استدلال کنید عنبیه در تولید و ذخیره‌ی انرژی نقش دارد! یا عنبیه در تحریک گیرنده‌های نوری نقش دارد! بسیاری از داوطلبین عزیز به این تست معترض بودند اما واقعیت در این است که طراحان با این تست درصدد کشف دانش آموزان خلاق است دانش آموزی که در مدت زمان ۴۲ ثانیه از آموزه های خود در کتاب دوم فصل ۱ ، کتاب سوم فصل های ۳ و ۴ بهره بگیرد و به این نتیجه برسد که عنبیه دارای ماهیچه بوده  و در ماهیچه هم گلیکوژن ذخیره می شود تا از آن برای تولید انرژی در پاسخ به هورمون های انسولین و گلوکاگون استفاده کند و همان ماهیچه ها با تغییر قطر مردمک شدت ورود نور به چشم را تغییر داده تا با تغییر شدت و میزان محرک (نور) ، گیرنده های استوانه و مخروطی چشم را تحت تاثیر قرار دهند.

داوطلبین عزیز کنکور ۹۳

امید است با این مثال شناخت صحیحی از روند تغییر تست های آزمون سراسری پیدا کرده باشید و با ارزیابی مجدد در روند مطالعه درس زیست شناسی که دارای بالاترین ضریب در رشته تجربی می باشد ، بتوانید در مسیر موفقیت گام بردارید.

منبع: سایت کانون قلم چی

alt نوشته شده توسط: alt تاریخ: 11 جولای, 2013 alt دیدگاه‌ها برای تغییر روند سوالات زیست شناسی کنکور۹۲ بسته هستند

icon 3,229 بازدید iconدسته : اخبار کنکور، برنامه ریزی، تحلیل سوالات، کنکور92، نکات آموزشی زیست شناسی

__(Comments are closed.,'kubrick')