کنکور زیست شناسی تبریزساخت واکسن هرپس تناسلی |

ساخت واکسن هرپس تناسلی - کنکور زیست شناسی تبریز

کنکور،کنکور زیست شناسی،آموزش مفهومی،تکنیکی،نموداری زیست شناسی،آزمون های زیست شناسی،جزوات زیست شناسی، درسنامه های زیست شناسی، اخبار کنکور، روش های مطالعه دروس بویژه زیست شناسی، معرفنی منابع زیست شناسی

ساخت واکسن هرپس تناسلی

 ساخت واکسن هرپس تناسلیواکس هرپس تناسلی

مراحل ساخت این واکسن را ( دقیقا مطابق با آن چه در بخش های مختلف کتاب درسی آمده و البته مفهومی ..) می آورم . امیدوارم ابهام مطلب به این ترتیب رفع شود:

۱- برش : با استفاده از نوکلئاز (مثلا محدودکننده ) ژن گلیکوپروتئین سطحی پوشش غشایی ویروس هرپس (تب خال) تناسلی را از آن جدا می کنند.

۲- تولید DNA نوترکیب : ژن به دست آمده را وارد ژنوم ویروس غیربیماری زای آبله گاوی می کنند. به این ترتیب ویروس آبله گاوی نقش وکتور ( حامل) را ایفا خواهد کرد.

تذکر مهم : دقت کنید که در این مرحله ویروس های آبله گاوی داریم که فقط ژنوم آن ها نوترکیب است…به عبارت بهتر فقط ژنوتیپ آن ها تغییر کرده ولی هنوز همان فنوتیپ ویروس های آبله گاوی را دارند . ( چرا ؟)

۳- آلوده سازی : ویروس های آبله گاوی با ژنوتیپ نوترکیب ، سلول های جانوری را آلوده می کنند ( آندوسیتوز)

۴- کلون شدن : سلول های جانوری آلوده ، کل ویروس آبله گاوی را از روی ژنوم نوترکیب آن همانند سازی می کنند.

تذکر مهم : به این ترتیب چون کل ژن نوترکیب بیان می شود؛ ویروس های آبله گاوی جدیدی که با امکانات سلول میزبان ساخته شده اند هم ژنوتیپ و هم فنوتیپ تغییر یافته نسبت به سایر ویروس های آّبله گاوی خواهند داشت.

۵- اگر این کار در سلول های بدن انسان انجام گرفته باشد، سیستم ایمنی همورال بر ضد آن تولید پلاسمو سیت و آنتی بادی و از طرفی هم سلول لنفوسیت B خاطره خواهد کرد( چرا؟)

۶- اگر این کار خارج از سلول های بدن انسان انجام شده باشد باید ویروس های جدید را استخراج کرده و به عنوان واکسن استفاده کرد.

خوب حالا مشکل شکل کتاب کجاست؟ شکل کتاب طوری است که دانش آموز احساس می کند خود ویروس آبله گاوی است که توانایی بیان ژن هرپس را داشته و می تواند پروتئین سطحی آن را بسازد. در واقع یک مرحله میانی در این وسط حذف شده که البته به خاطر تخلیص مطلب بوده ..ولی باعث این سوء تفاهم بنیادین نیز می شود.امیدوارم با مرور این مطلب تا حدود زیادی این سوء تفاهم رفع شده باشد.

منبع : سایت زیستگاه

alt نوشته شده توسط: alt تاریخ: 4 جولای, 2012 alt ۱ نظر

icon 5,730 بازدید iconدسته : تحلیل اشکال کتب درسی، سال چهارم
نوشته شده توسط : حدیث عبودی   درتاريخ: اکتبر 22nd, 2015 در 23:34   

خیلی ممنون ……………خیلی خیلی کمک کرد