کنکور زیست شناسی تبریزپنج راهکار ساده برای مطالعه‌ی درست |

پنج راهکار ساده برای مطالعه‌ی درست - کنکور زیست شناسی تبریز

کنکور،کنکور زیست شناسی،آموزش مفهومی،تکنیکی،نموداری زیست شناسی،آزمون های زیست شناسی،جزوات زیست شناسی، درسنامه های زیست شناسی، اخبار کنکور، روش های مطالعه دروس بویژه زیست شناسی، معرفنی منابع زیست شناسی

پنج راهکار ساده برای مطالعه‌ی درست

داشتن مطالعه‌ی صحیح و پربازده مستلزم استفاده از روش‌های صحیح مطالعاتی همراه با تهیه و اجرای یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم است. از آن‌جا که روش مطالعه برای هر فرد با توجه به پتانسیل‌های خود در یادگیری مطالب و رسیدن به بازده رضایت‌بخش متفاوت است، در زیر برای شما پنج راهکار ساده و اصولی معرفی شده است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به زمان مطالعاتی با کیفیت مناسب و در نهایت عملکرد خوبی دست پیدا کنید.

۱- خواندن همراه با نوشتن: مطالعه فرایندی فعال و پویاست و برای رسیدن به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کنید. باید با چشمان خود مطالب را بخوانید، در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کنید و نکات مهم را یادداشت کنید تا هم با مطلب مورد مطالعه درگیر شوید و حضوری فعال و همه‌جانبه در یادگیری داشته باشید و هم در وقت نیاز، خصوصاً قبل از امتحان بتوانید از روی نوشته‌ها مرور کنید و خیلی سریع مطالب مهم را دوباره به خاطر بسپارید.

۲- نشان‌دار کردن نکات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد ولی روش کاملی برای مطالعه نیست. در این روش بعضی افراد به جای آن‌که تمرکز و توجه بر روی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به نشان‌دار کردن نکات مهم می‌شود. روش نشان‌دار کردن نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملاً درک کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید نه آن‌که در کتاب دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن خط بکشید.

۳- حاشیه‌نویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتاب‌های درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

۴- خلاصه‌نویسی: خلاصه‌نویسی یکی از ابزارهای مناسب برای یادگیری بهتر و ماندگاری بهتر مطالب درسی و هم‌چنین جلوگیری از به هدر رفتن زمان شماست. در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آن‌چه را درک کرده‌اید به صورت خلاصه بر روی دفتری یادداشت می‌کنید. این روش برای مطالعه مناسب و از روش‌های قبلی بهتر است. در این روش ابتدا مطالب را درک کرده، سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنید اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

۵- کلیدبرداری یا ساختن شناسنامه برای هر مبحث: کلیدبرداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما پس از درک مطلب به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید. در واقع کلمه‌ی کلیدی، کوتاه‌ترین و راحت‌ترین و بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی‌ شده و به خاطر آورده می‌شود.

منبع: کانون

alt نوشته شده توسط: alt تاریخ: 5 فوریه, 2014 alt دیدگاه‌ها برای پنج راهکار ساده برای مطالعه‌ی درست بسته هستند

icon 4,059 بازدید iconدسته : برنامه ریزی، روش های مطالعه، مشاوره

__(Comments are closed.,'kubrick')